Які бувають торги в системі Прозорро


Для точного викладу поділу тендерів на закриті та відкриті слід розрізняти значення терміна «тендер». У перекладі з англійської слово «тендер» має багато значень. У цьому контексті подання тендеру – це відбір у формі конкурсу поданих заявок на постачання товарів, виконання робіт, надання послуг.

Розподіл тендерів на відкриті та закриті обумовлено контингентом учасників та способом їх відбору. Сам процес закупівлі немає суттєвих відмінностей.

Відкриті тендери на Прозорро

Використання організаторами відкритих тендерів у більшості випадків зробило їх більш відомими порівняно із закритими. Дані про заплановані закупівлі розміщуються в реєстрі та знаходяться у вільному доступі. Крім того, дані також містяться на електронному майданчику, де проходить тендер.

Компанія, яка бажає взяти участь в аукціоні, подає на електронний торговий майданчик заявку певної форми.

Розглянемо процес відкритих торгів на прикладі участі в конкурсі. Раціональність такого способу осмислення процедури полягає в тому, що саме державні підприємства є одними з основних і постійних замовників у багатьох галузях. Слід зазначити, що правила проведення відкритих торгів дуже регламентовані.

Закриті торги 

Основна відмінність закритих та відкритих торгів – суттєва відмінність у процедурі відбору учасників. У закритих тендерах підрядники мають бути кваліфікованими для виконання зазначених робіт або надання необхідної послуги, а таких адвокатів небагато. Також надання товарів на закритому аукціоні носить таємний характер або вони купуються для забезпечення безпеки.

Кожна документація та інформація, що стосуються закритого тендеру, не є загальнодоступною, вона надсилається індивідуально обраним компаніям. Наявність таких обмежень є суттєвою особливістю закритих торгів, в іншому ж процедура подібна до процесу проведення відкритих торгів, за деякими винятками.

Основною умовою проведення закритого конкурсу є обґрунтування саме таких (закритих) видів закупівлі. Організатор повинен надати державним органам істотну доказову базу. Отримати згоду на проведення конкурсу дозволяється лише пізніше, протягом менш ніж десяти робочих днів.

Наявність цієї угоди дає початок розсилці відповідним компаніям запрошень взяти участь у закритому конкурсі.

Залучаються лише ті організації, які відповідають вимогам законодавства та мають гарантовані ймовірності виконання кожного обсягу робіт, послуг або поставок, пропонованих замовником.

Специфікою закритих аукціонів є те, що кожна документація надається лише в паперовій формі, використання електронного документообігу заборонено. Також заборонено розповсюдження будь-якої інформації про закритий тендер у загальнодоступних джерелах. На засіданні конкурсної комісії не використовується відеозйомка з метою збереження конфіденційності.

З’ясовуючи особливості проведення 2-х різних видів тендерів, є можливість визначити, що саме закупівля під час відкритих торгів мінімізує ризик корупції та змови учасників, виходячи з того, що всі дані про тендер, етап поведінка та процес вибору підрядника є відкритим. Відповідно, відкриті конкурси та аукціони підтримуються державними органами. Однак навіть такий вид закупівель не є панацеєю від цієї недуги суспільства.

Незважаючи на це, будь-яка компанія може самостійно визначити для себе «плюси» і «мінуси» різних видів закупівель, враховуючи специфіку діяльності, особливості функціонування та інші фактори, має право зробити вибір найбільш оптимального з них. методи проведення торгів.

Становлення української земельної трансформації

В Україні цього року, а точніше, 1 липня відкрився ринок землі. Актуальним стає закон No552-IX про обіг землі, прийнятий Верховною Радою минулого року. На формальному рівні це історична подія. Цей закон дозволяє власникам земель сільськогосподарського призначення продавати своє майно. А для аграріїв – здійснити перехід від орендного та спеціального виробництва до планового господарства на власній території. Більше про земельні торги sale.ueex.com.ua/filter/land-parcel. 

Прагнення до гідної та всебічної підготовки до незворотних і радикальних змін у земельній сфері призвело до значної затримки набуття чинності закону.

Система Прозорро.Продажі поступово виводить з тіні різні сегменти ринку. Сьогодні кожен охочий може прийняти участь у відкритих та прозорих торгах, за процесом котрих можуть спостерігати, волонтери, громадські діячі, представники влади. Якщо буде порушення процесу торгів, то про це відразу буде відомо широкій аудиторії.